درباره نشریه

دربارۀ مجله

مجلۀ تحقیقات کتابداری و اطلاع‌رسانی فصلنامه‌ای علمی-پژوهشی است که بهترین و برجسته‌ترین مقالات را در حوزۀ کتابداری و دانش اطلاعات به چاپ می‌رساند. این نشریه با پشتیبانی علمی اساتید بزرگوار این حوزه تا امروز سعی داشته است نقشی هرچند کوچک اما تاثیرگذار در محافل عملی بازی کند.

مجلۀ تحقیقات کتابداری و اطلاع‌‌رسانی همواره پیرو قوانین اخلاق در نشر بین‌المللی بوده است و از تمامی عزیزانی که در مسیر تولید دانش همگامی ‌می‌کنند خواهشمند است در همین راستا قدم بردارند. به همین جهت این نشریه سیاست داوری دوسوکور را برای خود برگزیده است تا بتواند به صورت صرفا علمی به ارزیابی مقالات بپردازد. 

این مقاله پذیرای بهترین مقالات که حاوی تحقیقات شخصی نویسندگان است خواهد بود و از ایده‌های نوآورانۀ پژوهشگران جوان استقبال می‌کند.   

تاریخچه مجله

نشریه تحقیقات کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاهی نشریه علمی پژوهشی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است. هدف نشریه این است که بهترین و برجسته‌ترین مقالات را در علم اطلاعات و دانش شناسی به چاپ برساند. این نشریه با پشتیبانی علمی اساتید بزرگوار این حوزه تا امروز سعی داشته است نقشی هرچند کوچک؛ اما تأثیرگذار در محافل عملی بازی کند. این نشریه برای اولین بار در سال ۱۳۴۵ به همت دکتر ایرج افشار چاپ شد. بر این اساس قدیمی‌ترین نشریه در حوزه علم اطلاعات و دانش‌شناسی (کتابداری و اطلاع‌رسانی) در ایران است. سردبیران نشریه از سال ۱۳۷۲، مرحوم دکتر عباس حُرّی (۱۰ سال)، دکتر قاسم صافی (۶ سال)، دکتر غلامرضا فدائی عراقی (۱۰ سال) و دکتر فاطمه فهیم‌نیا (۵ سال) بوده‌اند. نشریه در سال ۱۳۸۷ بعد از چندین سال عدم انتشار به همت رئیس وقت کتابخانه مرکزی به درجه علمی پژوهشی ارتقاء یافت. سردبیر نشریه در حال حاضر دکتر علیرضا نوروزی از گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه تهران است. اعضای هیئت تحریریه نشریه جناب آقایان دکتر جعفر مهراد، دکتر سعید رضایی‌شریف‌آبادی، دکتر عبدالرضا نوروزی چاکلی، دکتر مرتضی کوکبی، دکتر نادر نقشینه، دکتر حمزه‌علی نورمحمدی، دکتر محسن نوکاریزی، دکتر علی‌اصغر پورعزت؛ و سرکار خانم‌ها دکتر فاطمه فهیم‌نیا، دکتر نصرت ریاحی‌نیا، و دکتر عاصفه عاصمی هستند.

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی مجله

تحقیقات کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاهی

عنوان انگلیسی مجله

Academic Librarianship and Information Research

عنوان تحت‌اللفظی مجله

Taḥqīqāt-i kitābdārī va iṭṭilā̒/risānī-i dānishgāhī

شاپا چاپی (ISSN)

شاپا چاپـــــی: 2783462X

شاپا الکترونیکی: 27834638 

حوزه موضوعی مجله

علوم انسانی -- علم اطلاعات و دانش‌شناسی.

زبان

فارسی (به همراه چکیده و منابع انگلیسی)

تاریخ آغاز اعتبار

01 / 10 / 1389

فاصله انتشار

فصلنامه

سردبیر

دکتر علیرضا نوروزی

محل انتشار

ایران، تهران

ناشر

دانشگاه تهران

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دو سر کور (گمنام برای نویسنده و داور)

مدت زمان داوری

12 هفته

درصد پذیرش مقالات

بیست درصد

شیوه استناددهی

 APA

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

Z671

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

020

سرعنوان‌های موضوعی

علم اطلاعات و دانش‌شناسی -- خدمات اطلاع‌رسانی -- نشریات ادواری.

کتابداری -- خدمات اطلاع‌رسانی -- نشریات ادواری.

آدرس وبگاه

https://jlib.ut.ac.ir

نوع ماده

پیایند (ادواری)

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

شرپا/رومئو

نوع مجوز انتشار

CC-BY-NC

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه تهران به عنوان ناشر مجله «تحقیقات کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاهی»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به مجله «تحقیقات کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاهی» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

  دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

 اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله پس گرفته شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به پس گرفتن مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

 هزینه داوری و چاپ: ندارد.

 هزینه دسترسی به مقالات:  رایگان، دسترسی آزاد است.

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

توصیف

مجله «تحقیقات کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاهی» دانشگاه تهران یک فصلنامه دسترسی آزاد با شیوۀ داوری دو سو ناشناس است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسی با تمرکز بر مسائل کتابخانه‌های دانشگاهی در ایران و جهان به زبان فارسی به همراه چکیده و منابع به زبان انگلیسی منتشر می‌کند. این مجله  محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

کوپ

این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در مجله «تحقیقات کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاهی»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن و حفظ اسرار بیمار از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد. چنانچه در آزمایش‌های مربوطه از حیوانات استفاده شده است، نحوه مراقبت و دستورالعمل چگونگی استفاده از حیوانات آزمایشگاهی رعایت شود. چاپ و انتشار کارآزمایی‌های بالینی در مجلات علوم پزشکی کشور منوط به ثبت در مرکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی ایران (IRCT) به آدرس (www.IRCT.ir) است. بنابراین، شماره ثبت مطالعه بایستی در مقاله ارسالی درج شده باشد.